Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 29°C
Az Bulutlu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya’da gazetecilerle buluştu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya’da gazetecilerle buluştu
REKLAM ALANI

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya’da gazetecilerle buluştu: “Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomasideki başarıları, milli davamızın savunulmasında bize de güç vermektedir”

Fotoğraflar

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek gazeteciler ile bir araya geldi. Antalyalı gazetecilere hitap eden Cumhurbaşkanı Tatar, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Antalya Diplomasi Forumu dolayısıyla Antalya’da bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada bazı ziyaretlerde de bulundu. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Tatar, bugün Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek gazetecilerle bir araya geldi ve Kepez Kitap Fuarı’nı ziyaret ederek kitapçılar ve halkla sohbet etti.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinde, Antalyalı gazetecilerle bir arada olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu paylaşarak sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Tatar, pandemiye yönelik alınan tedbirlerle aradaki münasebetler ve ziyaretlerin de artmaya başladığını söyledi.

Rusya–Ukrayna savaşının ekonomiye olan etkisine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, bu yıl ikincisi yapılan Antalya Diploması Forumu’nun Rusya–Ukrayna savaşının da etkisiyle dünyanın gündemine oturduğunu vurguladı.

“Rusya ile Ukrayna Dışişleri Bakanlarının toplantısı, Türkiye’nin diplomasi başarısı”
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun himayelerinde Rusya ile Ukrayna Dışişleri Bakanları’nın yaptığı toplantıyı Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomasi başarısı olarak niteledi ve “Daha da güçlenen Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomasi alanındaki başarıları bizim milli davamızın savunulmasında bize de güç vermektedir” dedi.

Antalya Diplomasi Forumu’nda yaptığı görüşmelerde Kıbrıs Türk halkının haklı davasını anlattıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Annan Planı sonrası ortaya çıkan durumu ve Annan Planı’na Kıbrıslı Türkler “evet” Kıbrıslı Rumlar ise “hayır” demesine ve uluslararası hukuka rağmen Kıbrıslı Rumların Avrupa Birliği’ne alındığını anlattı.

“Federayon yapısında zamanla Kıbrıs’taki Türk varlığının eritilebileceğini hepimiz biliyoruz”

Kıbrıs’ta yeni bir döneme girildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, yıllardır görüşülen federasyon modelinde tek egemenliğin söz konusu olduğunu söyledi. “Rum-Yunan ikilisinin daha fazla hâkim olabileceğini ve tek egemen bir yapı içinde zamanla Kıbrıs’taki Türk varlığının eritilebileceğini hepimiz biliyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, kendisi Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Türkiye’nin de desteği ile yeni bir politika geliştirdiklerini ve artık federal temelde bir antlaşma görüşmeyeceklerini kaydetti. Olası bir antlaşmanın yan yana yaşayan iki devletli bir çözümle olabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar; “Bu irade milletin iradesidir. Bu, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı olarak hem Kıbrıs Türk halkının hem Türkiye’nin bölgedeki çıkarını, Mavi Vatan’daki üstünlüğünü koruma mücadelesidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta 1960 antlaşmalarına göre iki kurucu halk olduğunu ve bu iki halkın eşit derece egemen olduğunu anlatarak Rumların saldırılarla Kıbrıs Türk halkını cumhuriyetin dışına ittiğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Rum cumhuriyetine dönüştürdüğünü ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının Türkiye Cumhuriyeti’nin kopmaz bir parçası olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin garantörlüğünün önemine vurgu yaptı.

“Maraş açılımı KKTC’nin geleceği açısından önemli”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuşmasının ardından Antalyalı gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Maraş ile ilgili sorulan soru üzerine Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş’ın turizm potansiyeli açısından çok önemli olduğunu belirterek bir buçuk yılda, pandemiye rağmen Maraş’ı 400 bin kişinin ziyaret ettiği bilgisini aktardı. Taşınmaz Mal Komisyonu’na yapılan başvuruların değerlendirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş açılımının KKTC’nin geleceği açısından önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

“Bu projenin maneviyatı, büyüklüğü her şeye değer”
“Türkiye’den Kıbrıs’a giden su yetiyor mu?” diye sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Tatar; “Türkiye’den gelen su yılda 75 milyon metreküptür. Bu az bir su değil. Sürekli olarak akıyor. Geçitköy barajımız hep doludur. Bunun yarısı içme ve kullanma suyu olarak kullanılmaktadır, yarısı da tarımsal faaliyetlere ayrılmıştır. Ona göre ziraat ve tarımsal faaliyetler için altyapı yatırımları yapılmaktadır. Geçitköy’den Güzelyurt’un narenciye bahçelerine suyun aktarılması için bir tünel yapılmaktadır. Bunlar geleceğimiz için önemli yatırımlardır. Nüfusun artması ile, daha fazla turistin ve öğrencinin gelmesi ile gün gelecek belki bu su yeterli olmayacak. Fakat şu an için bizim için bir hayat. Bizim için fevkalade büyük bir nimettir. Bu su gelmeseydi bizim arıtma ile deniz suyu ile böyle bir su bulmamız mümkün değildi” dedi.

Suyun borularla Kıbrıs’a aktarılmasını “asrın mühendisliği, asrın projesi” olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Tatar; “Bu projenin maneviyatı, büyüklüğü her şeye değerdir. Yapanlardan bin kere razı olsun” ifadelerini kullandı.

Yeni meclis binası projesi tamamlanmak üzeredir

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Kıbrıs’a yaptığı ziyarette duyurduğu yeni meclis binasının durumunun sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Tatar; “Onun projesi tamamlanmak üzeredir. İnşallah önümüzdeki aylarda projenin şekillenmesi ile temeller atılacaktır. Çünkü büyük bir projedir ve Sayın Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi burası KKTC’nin egemenliğinin dünyaya ifadesi olacaktır” yanıtını verdi.

Öte yandan, Antalya Gazeteciler Birliği Başkanı İdris Taş konuşmasında, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ziyaretinden onur duyduklarını ifade ederek Türkiye ile KKTC’nin ilişkilerinin çok kıymetli olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Tatar’a günün anısına hediye takdim edildi ve hatıra fotoğrafı çekildi.

Kepez Kitap Fuarı ziyareti

Cumhurbaşkanı Tatar, Antalya Gazeteciler Birliği’nden sonra 4. Kepez Kitap Fuarı’nı da ziyaret ederek kitapçılar ve halkla sohbet etti. Kitap fuarında gazetecilere açıklamalarda da bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar; “Buradaki geniş katılımı, ilgiyi ve çok zengin yayınları gördükten sonra bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti ile, Antalya ile, okurlarımızla, yazarlarımızla gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Böyle bir yazım zenginliği her ülkeye nasip olmaz” dedi. Cumhurbaşkanı Tatar, fuara ev sahipliği yapan Kepez Belediye Başkanını, fuarı düzenleyenleri ve katılanları kutladı.

 

Kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-antalyada-gazetecilerle-bulustu-turkiye-cumhuriyetinin-diplomasideki-basarilari-9531

 

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish